ممنوعیت فروش و اجاره زمین به خارجی ها در قزاقستان

به گزارش وبلاگ شهرام، نمایندگان مجلس قزاقستان با اصلاحات مجلس سنای این کشور در مورد ممنوعیت کامل فروش و اجاره زمین به شهروندان خارجی موافقت کردند.

ممنوعیت فروش و اجاره زمین به خارجی ها در قزاقستان

به گزارش خبرنگار وبلاگ شهرام در دوشنبه، نمایندگان مجلس قزاقستان با اصلاحات مجلس سنای این کشور در مورد ممنوعیت کامل فروش و اجاره زمین به شهروندان خارجی موافقت کردند.

در 5 فوریه امسال قنام ژامرت تاکایف رئیس جمهور قزاقستان خواستار قانونی شدن مسئله ممنوعیت فروش و اجاره اراضی این کشور به شهروندان خارجی شده بود.

14 آوریل مجلس قزاقستان پیش نویس اصلاحات قانون زمین را که به امضای رئیس جمهور رسیده بود را تصویب کرد.

در 15 آوریل مجلس، پیش نویس تاکایف را با اصلاحات خاص خود تصویب کرد. نمایندگان مجلس به این قانون مصوبی را در مورد اجاره اراضی به خارجی ها برای جنگل کاری به مدت 25 سال وارد کردند که در نتیجه باعث نارضایتی تعدادی از فعالان قزاق شد.

مخالفان این سند، چنین مصوبی را در قانون دور زدن خواسته های مردم درباره ممنوعیت کامل فروش و اجاره زمین به خارجی ها نام کردند، پس از آن، سنا این اصلاحیه را لغو کرد.

به گفته ابدلی نورعلی اف نماینده مجلس در جریان بررسی این موضوع پیشنهاد شد تا در ماده های 48 و 128 قانون زمین این کشور برای ارائه جنگل کاری انفرادی تنها به شهروندان قزاقستان و اشخاص حقوقی بدون مشارکت خارجی اصلاحاتی وارد شود و نمایندگان سنا از این پیشنهاد حمایت کردند.

ساپارخان عمراف وزیر کشاورزی قزاقستان قبل از این گفت که سند مذکور ممنوعیت کامل ارائه زمین های کشاورزی به خارجی ها و شرکت های خارجی، شرکت های قزاقی با سهام خارجی، افراد بدون تابعیت، مراکز علمی با مشارکت بین المللی و همچنین به قدناس ها (قزاق های بازگشته به وطن تاریخی خود) پیش بینی می کند.

علاوه بر این، بر اساس این سند زمان اجاره زمین های کشاورزی که در اختیار خارجی ها و شرکت های قزاقی با سهام خارجی قرار دارند، قابل تمدید نیست و تنها تا سرانجام مهلت اجاره در اختیار آنها خواهد بود.

بنابر سخنان وی، در حال حاضر زمین های کشاورزی قزاقستان به 7 شخص حقوقی با مشارکت خارجی اجاره داده شده است. حجم کلی این اراضی 74.4 هزار هکتار را تشکیل می دهد.

سند مذکور برای امضا به رئیس جمهور قزاقستان منتقل شد.

سرانجامی پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "ممنوعیت فروش و اجاره زمین به خارجی ها در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت فروش و اجاره زمین به خارجی ها در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید